Vishay/Dale RNC55H1520BSRSL
RNC55H1520BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1520BSRSL
Brief Description
RES 152 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1520BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1520BSRSL
QUANTITY
RNC55H1520BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1520BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1520BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)152
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1520BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1520BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1520BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1520BSRSL
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 12-10AWG #10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .250 BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 3POS datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf