Vishay/Dale RNC55H1523BSRE6
RNC55H1523BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1523BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 152K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1523BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1523BSRE6
QUANTITY
RNC55H1523BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1523BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1523BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)152k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1523BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1523BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1523BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1523BSRE6
RES SMD 390K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.0 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC TRANSMISSION MOD 40-HVQFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 120A I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 5MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf