Vishay/Dale RNC55H1540BSBSL
RNC55H1540BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1540BSBSL
Brief Description
RES 154 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1540BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1540BSBSL
QUANTITY
RNC55H1540BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1540BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1540BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1540BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1540BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1540BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1540BSBSL
PTC RESETTABLE 250MA 63V RAD datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4000UF 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC ZR 10POS 1.5MM 30AWG datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS 32BIT 64TQFP datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG TAN 500' datasheet.pdf
CABLE 25COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 20AWG BLK datasheet.pdf