Vishay/Dale RNC55H1540BSRE6
RNC55H1540BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1540BSRE6
Brief Description
RES 154 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1540BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1540BSRE6
QUANTITY
RNC55H1540BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1540BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1540BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1540BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1540BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1540BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1540BSRE6
MPAC MRVSHROUDSHIELDASSY datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOT OPTICAL datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 268VC SMA datasheet.pdf
MOSFET N-CH TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
D SUB 2W2C MA ANG REVERSED 20A S datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf