Vishay/Dale RNC55H1563BSB14
RNC55H1563BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1563BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 156K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1563BSB14.pdf
Availability of RNC55H1563BSB14
QUANTITY
RNC55H1563BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1563BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1563BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)156k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1563BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1563BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1563BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1563BSB14
REG SW 5.6V 1A 3PSIP HORZ SMD datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 7.5NS 44PLCC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
KIT STARTER FOR SH7211 datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR METAL STRIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 97.02VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
MICRO 15C S 20" RBW NI datasheet.pdf