Vishay/Dale RNC55H15R8BSB14
RNC55H15R8BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H15R8BSB14
Brief Description
RES 15.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H15R8BSB14.pdf
Availability of RNC55H15R8BSB14
QUANTITY
RNC55H15R8BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H15R8BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H15R8BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H15R8BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H15R8BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H15R8BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H15R8BSB14
RES 2.7 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
INSULATOR FOR BU-24,25 SRS BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 50W datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 10V T/H datasheet.pdf