Vishay/Dale RNC55H1602BSR36
RNC55H1602BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1602BSR36
Brief Description
RES 16K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1602BSR36.pdf
Availability of RNC55H1602BSR36
QUANTITY
RNC55H1602BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1602BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1602BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1602BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1602BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1602BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1602BSR36
IC REG LDO 1.8V/2.7V 10MLF datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC AMP VIDEO TRIPLE 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf