Vishay/Dale RNC55H1604DSRSL
RNC55H1604DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1604DSRSL
Brief Description
RES 1.6M OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1604DSRSL.pdf
Availability of RNC55H1604DSRSL
QUANTITY
RNC55H1604DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1604DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1604DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1604DSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1604DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1604DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1604DSRSL
IC CODE HOPPING ENCODER 8-SOIJ datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 600A POWRBLOK datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 323FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 2.54MM GRAY datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf