Vishay/Dale RNC55H1620FSBSL
RNC55H1620FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1620FSBSL
Brief Description
RES 162 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1620FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1620FSBSL
QUANTITY
RNC55H1620FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1620FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1620FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1620FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1620FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1620FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1620FSBSL
THERMISTOR PTC 30V 0.8 OHM 10% datasheet.pdf
CONN USB TYPE B FMAL PNLMT W/CBL datasheet.pdf
TOUCH SCREEN PL RESISTIVE 17.0" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A D2PAK datasheet.pdf
24POS ELECTRONIC HOUSING KIT datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 36SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
URTHN ADH DP-601 GRY 50 ML SYRIN datasheet.pdf
SMD-6 SSR 1 FORM A datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC PLAD datasheet.pdf
CAP TRIM 3.5-38PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf