Vishay/Dale RNC55H1621BSB14
RNC55H1621BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1621BSB14
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1621BSB14.pdf
Availability of RNC55H1621BSB14
QUANTITY
RNC55H1621BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1621BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1621BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1621BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1621BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1621BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1621BSB14
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 470UH 25% datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TWZR PAIR CHISEL 1.78MM datasheet.pdf