Vishay/Dale RNC55H1621FMRSL
RNC55H1621FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1621FMRSL
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1621FMRSL.pdf
Availability of RNC55H1621FMRSL
QUANTITY
RNC55H1621FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1621FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1621FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1621FMRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1621FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1621FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H1621FMRSL
CONN RING STRGHT 4/0 AWG #1/2 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 66MHZ 6CLCC datasheet.pdf