Vishay/Dale RNC55H1623FSRSL
RNC55H1623FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1623FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1623FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1623FSRSL
QUANTITY
RNC55H1623FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1623FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1623FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1623FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1623FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1623FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1623FSRSL
TRANS NPN 50V 0.1A SC59 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
FUSE 100A 690V 00TN/80 AR UR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MC6 24VDC SS SFTY CONT W/PWR-4 datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf