Vishay/Dale RNC55H1650FSBSL
RNC55H1650FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1650FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 165 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1650FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1650FSBSL
QUANTITY
RNC55H1650FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1650FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1650FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1650FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1650FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1650FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1650FSBSL
CAP ALUM 3600UF 500V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
FMBC NEO FLTR 3PH 2ST 16A 520VAC datasheet.pdf
CBL 39POS 0.5MM JMPR TYPE A 1' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
INDICATOR NEON WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN COUPLR RCPT MTRJ-MTRJ 6PLEX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf