Vishay/Dale RNC55H1650FSBSL
RNC55H1650FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1650FSBSL
Brief Description
RES 165 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1650FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1650FSBSL
QUANTITY
RNC55H1650FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1650FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1650FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1650FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1650FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1650FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1650FSBSL
RESISTR KIT 11-910K 1/4W 3000PCS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 230MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
24VDC 25:1 datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf