Vishay/Dale RNC55H1651BSR36
RNC55H1651BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1651BSR36
Brief Description
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1651BSR36.pdf
Availability of RNC55H1651BSR36
QUANTITY
RNC55H1651BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1651BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1651BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1651BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1651BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1651BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1651BSR36
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HD 26P SER 90 datasheet.pdf
IC LI-ION PROTECT CIRCUIT 16SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 232 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1" DIA BLACK datasheet.pdf