Vishay/Dale RNC55H1651FSRSL
RNC55H1651FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1651FSRSL
Brief Description
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1651FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1651FSRSL
QUANTITY
RNC55H1651FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1651FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1651FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1651FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1651FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1651FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1651FSRSL
RES SMD 6.49K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3STATE 20-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF 15V 1A SOT-363 datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf