Vishay/Dale RNC55H1653FSRE6
RNC55H1653FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1653FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 165K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1653FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1653FSRE6
QUANTITY
RNC55H1653FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1653FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1653FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1653FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1653FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1653FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1653FSRE6
DIE, 6 POS MOD PLUG IS9611 datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 2150' datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf