Vishay/Dale RNC55H1653FSRE6
RNC55H1653FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1653FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 165K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1653FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1653FSRE6
QUANTITY
RNC55H1653FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1653FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1653FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1653FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1653FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1653FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1653FSRE6
IC OPAMP GP 9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 400MA 90 MOHM datasheet.pdf
10P UN-MNL AUFN-GEH datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 200MHZ 516BGA datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG GRY/BLUE 2.7-3.9 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 5.7A 11 MOHM TH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf