Vishay/Dale RNC55H1670BSRSL
RNC55H1670BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1670BSRSL
Brief Description
RES 167 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1670BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1670BSRSL
QUANTITY
RNC55H1670BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1670BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1670BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)167
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1670BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1670BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1670BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1670BSRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .32-.63"250PC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/5W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT PVC 6' GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf