Vishay/Dale RNC55H16R0BSB14
RNC55H16R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H16R0BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H16R0BSB14.pdf
Availability of RNC55H16R0BSB14
QUANTITY
RNC55H16R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H16R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H16R0BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H16R0BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H16R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H16R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H16R0BSB14
RES SMD 115K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V 0606 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 700MA 120 MOHM datasheet.pdf
CBL MS4600 TRANSM 30 M W/SHIELD datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf