Vishay/Dale RNC55H16R2FSRSL
RNC55H16R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H16R2FSRSL
Brief Description
RES 16.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H16R2FSRSL.pdf
Availability of RNC55H16R2FSRSL
QUANTITY
RNC55H16R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H16R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H16R2FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H16R2FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H16R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H16R2FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H16R2FSRSL
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.8A 33.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
MICRO 100C S 24" RBW NI datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 10KA 240V SERS datasheet.pdf