Vishay/Dale RNC55H16R9DSB14
RNC55H16R9DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H16R9DSB14
Brief Description
RES 16.9 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H16R9DSB14.pdf
Availability of RNC55H16R9DSB14
QUANTITY
RNC55H16R9DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H16R9DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H16R9DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H16R9DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H16R9DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H16R9DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H16R9DSB14
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
PHOTODIODE SILICON LG AREA SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH YELLOW datasheet.pdf
3M 4910 VHB 1/2" X 4" - 5/PACK datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SX1508 datasheet.pdf
DSUB PIN RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
OSC MEMS 62.0000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf