Vishay/Dale RWR84N4R75FSB12
RWR84N4R75FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N4R75FSB12
Brief Description
RES 4.75 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N4R75FSB12.pdf
Availability of RWR84N4R75FSB12
QUANTITY
RWR84N4R75FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N4R75FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N4R75FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N4R75FSB12
Related LinksRWR84N4, RWR84N4R75FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N4R75FSB12 Details Description
Related parts for RWR84N4R75FSB12
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 2.03MM TRANS THRU datasheet.pdf
SENS FIBER ULTRACOMPACT FLAT datasheet.pdf
FIXED IND 1.6UH 1.55A 73 MOHM datasheet.pdf
CONN CMC RCPT 53POS 5ROW BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR ASSY 125 CLIP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
NGFF CARD EDGE 67 POS 3.2H datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 0.5% 3/4W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES 50 OHM 32LBGA datasheet.pdf