Vishay/Dale RNC55H1723BSBSL
RNC55H1723BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1723BSBSL
Brief Description
RES 172K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1723BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1723BSBSL
QUANTITY
RNC55H1723BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1723BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1723BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)172k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1723BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1723BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1723BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1723BSBSL
IC SUPERVISOR MPU 3.08V WD 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 10A TO220NIS datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 35MA 1.35 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf