Vishay/Dale RNC55H1740BRRE6
RNC55H1740BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1740BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 174 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1740BRRE6.pdf
Availability of RNC55H1740BRRE6
QUANTITY
RNC55H1740BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1740BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1740BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1740BRRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1740BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1740BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1740BRRE6
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN HEADER 156POS DL .635MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SHROUDED HDR 2.54MM 10POS datasheet.pdf
MINIFIT BMI VERT HDR/DH TIN V-2 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 1CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 20UF 60V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES 110K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf