Vishay/Dale RNC55H1742FMB14
RNC55H1742FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1742FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1742FMB14.pdf
Availability of RNC55H1742FMB14
QUANTITY
RNC55H1742FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1742FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1742FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1742FMB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1742FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1742FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H1742FMB14
RES SMD 909 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC CTLR VR11.1 6PH 48LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 49MA 20 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf