Vishay/Dale RNC55H1742FMB14
RNC55H1742FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1742FMB14
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1742FMB14.pdf
Availability of RNC55H1742FMB14
QUANTITY
RNC55H1742FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1742FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1742FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1742FMB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1742FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1742FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H1742FMB14
IC 8-BIT SER CONTROL A/D 8-SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3049W/H1503TR 4" datasheet.pdf
BIT TORXPLUS IP6 1.97" datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 24UQFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
5.7 8-COLOR DSP STN IVORY ENG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL THRU RA SKT datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf