Vishay/Dale RNC55H1763BSRSL
RNC55H1763BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1763BSRSL
Brief Description
RES 176K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1763BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1763BSRSL
QUANTITY
RNC55H1763BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1763BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1763BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)176k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1763BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1763BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1763BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1763BSRSL
CONN SOCKET 4POS 2MM DUAL CRIMP datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 32VAC 7AG datasheet.pdf
EVAL BOARD 2.8V/2.6V ISL9000JR datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT CV/CC HV 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 143 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG BASE ASSY RA PLASTIC datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf