Vishay/Dale RNC55H1781FMRE6
RNC55H1781FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1781FMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1781FMRE6.pdf
Availability of RNC55H1781FMRE6
QUANTITY
RNC55H1781FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1781FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1781FMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1781FMRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1781FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1781FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1781FMRE6
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-8 POS NON SHORT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 266POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLN 250V 15A datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.67A 44 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
MICRO 51 F 48" RBW datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf