Vishay/Dale RNC55H1782BRBSL
RNC55H1782BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1782BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1782BRBSL.pdf
Availability of RNC55H1782BRBSL
QUANTITY
RNC55H1782BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1782BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1782BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1782BRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1782BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1782BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1782BRBSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 24POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CB 1.6R22-20 TIN I2 5 5000/RL datasheet.pdf
DISCRETE WIRE BLOCK datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 305MA 1.2 OHM datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 21.6MM D 14.4MM datasheet.pdf