Vishay/Dale RNC55H1801FSRE6
RNC55H1801FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1801FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1801FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1801FSRE6
QUANTITY
RNC55H1801FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1801FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1801FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1801FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1801FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1801FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1801FSRE6
SENSOR 15PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 361 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INSERT FFA.0S.116. FOR 1LV datasheet.pdf
CONN HEADER RA 52POS 1.27MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIN-SIGNAL M078MS-3 0C1-3 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf