Vishay/Dale RNC55H1801FSRE6
RNC55H1801FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1801FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1801FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1801FSRE6
QUANTITY
RNC55H1801FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1801FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1801FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1801FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1801FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1801FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1801FSRE6
RES 68 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
10SYSTEM50HDRSRSTSHRDSN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FLTR 3-PHS PLSTC CS TRM 10A DIN datasheet.pdf