Vishay/Dale RNC55H1804BSB14
RNC55H1804BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1804BSB14
Brief Description
RES 1.8M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1804BSB14.pdf
Availability of RNC55H1804BSB14
QUANTITY
RNC55H1804BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1804BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1804BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1804BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1804BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1804BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1804BSB14
SPEAKER ALNICO 8OHM .25W 57MM SQ datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 350MHZ 28QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 96.3VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERMINAL R PG 4 AWG, 5/16, BENT datasheet.pdf