Vishay/Dale RNC55H1821FSR36
RNC55H1821FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1821FSR36
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1821FSR36.pdf
Availability of RNC55H1821FSR36
QUANTITY
RNC55H1821FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1821FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1821FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1821FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1821FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1821FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1821FSR36
UNIVERSAL CRIMP TOOL 10-22AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
QSFP MM50 OM3 ASSY OFNP datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE D 14POS datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf