Vishay/Dale RNC55H1822BRBSL
RNC55H1822BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1822BRBSL
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1822BRBSL.pdf
Availability of RNC55H1822BRBSL
QUANTITY
RNC55H1822BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1822BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1822BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1822BRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1822BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1822BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1822BRBSL
JUMPER-H1507TR/A3049G/X 4" datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 60POS STR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS VERT SOLDER GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
FIXED IND 56MH 86MA 5.83 OHM TH datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64QFN datasheet.pdf
40W AC/DC CONV A 3KV datasheet.pdf