Vishay/Dale RNC55H1823FSBSL
RNC55H1823FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1823FSBSL
Brief Description
RES 182K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1823FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1823FSBSL
QUANTITY
RNC55H1823FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1823FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1823FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1823FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1823FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1823FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1823FSBSL
TRANSF 600 OHM CTAP 90MA DC TE datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL R-R 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf