Vishay/Dale RNC55H1840BRB14
RNC55H1840BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1840BRB14
Brief Description
RES 184 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1840BRB14.pdf
Availability of RNC55H1840BRB14
QUANTITY
RNC55H1840BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1840BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1840BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)184
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1840BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1840BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1840BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1840BRB14
ZDUB 2.5-2 4AN/RC YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
INDICATOR 24V 14MM PROMINENT RED datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 7K OHM 5% 1006 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf