Vishay/Dale RNC55H1872FPRSL
RNC55H1872FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1872FPRSL
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1872FPRSL.pdf
Availability of RNC55H1872FPRSL
QUANTITY
RNC55H1872FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1872FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1872FPRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1872FPRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1872FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1872FPRSL Details Description
Related parts for RNC55H1872FPRSL
CAP CER 270PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 4POS .100 datasheet.pdf
RES 1.82K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf