Vishay/Dale RNC55H1874FSRSL
RNC55H1874FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1874FSRSL
Brief Description
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1874FSRSL.pdf
Availability of RNC55H1874FSRSL
QUANTITY
RNC55H1874FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1874FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1874FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1874FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1874FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1874FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1874FSRSL
WATER RESISTANT DGTL PKT THERM datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 PROFIBUS 8SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123T datasheet.pdf
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CABLE 25COND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 14A 14.1 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf