Vishay/Dale RNC55H1882BSRE6
RNC55H1882BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1882BSRE6
Brief Description
RES 18.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1882BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1882BSRE6
QUANTITY
RNC55H1882BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1882BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1882BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1882BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1882BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1882BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1882BSRE6
IC DSP CONTROLLER 32BIT 240MQFP datasheet.pdf
IC A/D CONV 8CH 12BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
BOARD DEV FOR SPARTAN-3 SP305 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK 6POS 5.08MM SCREWLESS datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 24POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.051UF RADIAL datasheet.pdf