Vishay/Dale RNC55H1893BSB14
RNC55H1893BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1893BSB14
Brief Description
RES 189K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1893BSB14.pdf
Availability of RNC55H1893BSB14
QUANTITY
RNC55H1893BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1893BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1893BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)189k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1893BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1893BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1893BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1893BSB14
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 16-SSOP datasheet.pdf
FILTER COMPACT 3PH NEUTRAL 20A datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
156 KK MANUAL IDT INSERTION TOOL datasheet.pdf
RES SMD 448K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.295A 75 MOHM datasheet.pdf
RES 845 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC CAR RADIO AMP 4BRIDGE PWRSO36 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 50W datasheet.pdf