TDK-Lambda Americas, Inc. HK100A-24/A
HK100A-24/A picture photo
Mfg. Part Number
HK100A-24/A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
HK100A-24/A.pdf
Availability of HK100A-24/A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HK100A-24/A Order Process
Ship out your order
Specifications of HK100A-24/A
Internal Part NumberEIS-HK100A-24/A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHK-A
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 132 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency82%
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.69" L x 1.38" W x 2.83" H (119.1mm x 35.1mm x 71.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK100A-24/A
Related LinksHK100, HK100A-24/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HK100A-24/A Details Description
Related parts for HK100A-24/A
RES SMD 16 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .100 SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 10POS datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484UBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 250MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf