Vishay/Dale RNC55H18R2FSRE6
RNC55H18R2FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H18R2FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H18R2FSRE6.pdf
Availability of RNC55H18R2FSRE6
QUANTITY
RNC55H18R2FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H18R2FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H18R2FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H18R2FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H18R2FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H18R2FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H18R2FSRE6
LED 2MM 5V RT ANGLE GREEN PC MNT datasheet.pdf
IC PLD 10NS 20DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR IMAGE datasheet.pdf
ANT WHIP 1/4W 220-225MHZ 12.5"SS datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HD DSUB 44P MA WITH HOOD DE END datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V DO213AB datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 0.47UF 0402 datasheet.pdf