Vishay/Dale RNC55H18R4BRB14
RNC55H18R4BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H18R4BRB14
Brief Description
RES 18.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H18R4BRB14.pdf
Availability of RNC55H18R4BRB14
QUANTITY
RNC55H18R4BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H18R4BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H18R4BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H18R4BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H18R4BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H18R4BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H18R4BRB14
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 22POS 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 20A 1.35 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf