Vishay/Dale RNC55H1902DSB14
RNC55H1902DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1902DSB14
Brief Description
RES 19K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1902DSB14.pdf
Availability of RNC55H1902DSB14
QUANTITY
RNC55H1902DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1902DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1902DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1902DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1902DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1902DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1902DSB14
CONN RECEPT BD/BD 20POS .4MM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOT666 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 35 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
FUSE F/A TELE-GARD 6A 170VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf