Vishay/Dale RNC55H1910BRB14
RNC55H1910BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1910BRB14
Brief Description
RES 191 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1910BRB14.pdf
Availability of RNC55H1910BRB14
QUANTITY
RNC55H1910BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1910BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1910BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1910BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1910BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1910BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1910BRB14
STRAP GROUND ESD FOOT/SOLE 1 MEG datasheet.pdf
CHASSIS VALULINE 7" X 17" X 13" datasheet.pdf
DUST COVER FOR D-SUB50 MALE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING 3 POS CRIMP 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 75MHZ 8VDFPN datasheet.pdf