Vishay/Dale RNC55H1910BSB14
RNC55H1910BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1910BSB14
Brief Description
RES 191 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1910BSB14.pdf
Availability of RNC55H1910BSB14
QUANTITY
RNC55H1910BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1910BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1910BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1910BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1910BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1910BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1910BSB14
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 3W datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
IC SYSTEM CLOCK CHIP K8 56-SSOP datasheet.pdf
IC USB SWITCH 8MSOP datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
RES 537.705 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf