Vishay/Dale RNC55H1912FMBSL
RNC55H1912FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1912FMBSL
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1912FMBSL.pdf
Availability of RNC55H1912FMBSL
QUANTITY
RNC55H1912FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1912FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1912FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1912FMBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1912FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1912FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H1912FMBSL
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
AC DRIVE, 460V 3PH 3HP W/FILTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 330K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RAIL ASSEMBLY KIT datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 47MA 25 OHM TH datasheet.pdf