Vishay/Dale RNC55H1912FRB14
RNC55H1912FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1912FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1912FRB14.pdf
Availability of RNC55H1912FRB14
QUANTITY
RNC55H1912FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1912FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1912FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1912FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1912FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1912FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1912FRB14
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS SGL HORIZ SMD datasheet.pdf
COLOR SENSOR RED 550NM 4-SMD datasheet.pdf
60713-7 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 527 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 330MA 260 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf