Vishay/Dale RNC55H1912FSB14
RNC55H1912FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1912FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1912FSB14.pdf
Availability of RNC55H1912FSB14
QUANTITY
RNC55H1912FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1912FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1912FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1912FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1912FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1912FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1912FSB14
JUMPER-H1507TR/A2015B/H1505TR 2" datasheet.pdf
CONN SOCKET 20PIN TIN datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
THYRISTOR 24V 30A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SINE-WAVE CHOKE 3MH 0.8A datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
COMBO D-CONTACTS datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 Y/G datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf